Jdi na obsah Jdi na menu
 


12. 4. 2011

 

JAK NA KLÍŠŤATA

Jak už to na sklonku jara a přibývajícího léta bývá, začínají se bujně všude v okolí vyskytovat vnější paraziti - klíšťata. Zajisté každý z nás kynologů se s těmito "prevíty" již nejednou setkal. Naši čtyřnozí miláčci jsou v tomto mezi jarním období nejlepším útočištěm pro tyto nenasytné, pijácké bestie. Jak se proti těmto parazitům bránit a jak účelně předcházet takovýmto střetům se dovíte v následujícím článku.
 
Klíště provází život psů a koček již od prvopočátku vzniku našich čtyřnohých přátel. Pes s těmito cizopasníky nedokáže sám účinně bojovat, je spíše odkázán ponechat tento přírodní řetězec na sobě po celou dobu parazitování klíštěte, až do samotného odpadnutí nasátého parazita. Klíště se živí jak jinak, než samotnou krví zvířete, nenapadá jen psy, kočky, ale všechny zvířata, která mu svým přirozeným působením a pohybem dávají tuto možnost. Krev je nosnou tekutinou výživných potravinových látek pro zdárný život klíštěte. O tom jak je vpich sacího bodáku do zvířete bolestivý, můžeme pouze spekulovat, ale zajisté to nebude dvakrát nejpříjemnější. Někteří citliví jedinci nesou sebou náznak otoků, zduření atp. Jak se účelně vlastně takovému parazitovi bránit?
Nejprve se zkusme podívat na způsob života takovéhoto klíštěte. Vetší část svého života klíště "prospí" v nasáté pozici. Jaká je ovšem jeho potřeba v jarních a především i v podzimních měsících, kdy vyhledává příjemné útočiště pro svou pastvu? Veliká. Je schopno vylézt ze svého úkrytu, vyšplhat i několik metrů do výšky, brouzdat travním porostem a přeskakovat z místa na místo.
Takové aktivitě se dá čelit jen účinnou a moderní formou. Tu budeme muset všichni ve vlastním zájmu a zájmů našeho pejska zvolit, neboť klíště jako takové by bylo asi jen nepříjemné, ale málokdo z nás ví, že zde existují dvě dosti podstatné choroby, které napadají kromě člověka i psa. Lymská borelie, název se kterým jste se už všichni alespoň poslechem setkali a nejen ta. Následky těchto nemocí jsou ve většině případech smrtící, nemám na mysli jen pro psa, někteří se včasnou léčbou s touto chorobou vypořádají, ale následky v různých formách přetrvávají.
 
 Jednou z mnoha možností a eliminací napadení klíštětem je možnost psa nechat "očkovat" proti výše uvedené chorobě. Ale samotné zabezpečení nám nedává komplexní formu ochrany psa před napadením klíštěte.
 
Jak by měl navíc vypadat správně vybavený pes proti útokům klíšťat?
Především by měl jeho majitel mít v podvědomí základní preventivní opatření, kterým bývá v mnohých případech opatření psa obojkem proti klíšťatům. Tyto obojky se na trhu objevují v mnoha formách a značek, dokonce je většina kombinovaná i proti blechám. Výhoda těchto obojků spočívá v jednoduchosti aplikace, pouze jej psovi zapnete na krku vedle jeho osobního obojku. Samotný princip obojku funguje tak, že se jemný prášek, či pasta postupně dostává a rozprostírá do mazových žlázek na kůži psa a odpuzují tak útočníky před napadením a látka v nich obsažená "ničí" již nasátá klíšťata.
 
Další neméně účinnou metodou je postřik psa některým ze specializovaných přípravků, buď tuzemské, či zahraniční výroby. Takovýchto přípravků náš trh obsahuje vskutku mnoho a je zde z čeho vybírat. Ve většině případů, vám jednotliví výrobci nabízí v rámci svého výrobního programu možnost prevence ve formě antiparazitního obojku, spraye, či dnes moderních kapslí. Kapsle jsou vlastně totéž, co samotný spray.
 
Výhody a nevýhody jednotlivých aplikací je dán také mírou trvanlivosti, či chcete-li dobou účinnosti. Ta je pro jednotlivé tyty aplikací různorodá. Existují výrobky s krycí schopností až tři měsíce, jiné výrobky tuto skutečnost pouze zase udávají na obalu, praxe je ovšem podle zkušeností chovatelů jiná. Nezbývá než v praxi tuto skutečnost na svém psovi vyzkoušet.
 
A pokud už se stane to, že je pes napaden klíštětem?
Rozhodně nezoufejte a neplánujte operaci psa. Pouze se co nejdříve vrhněte na fyzické odstranění tohoto vnějšího parazita. V minulosti známé rady typu nanést Alpu, olej, máslo, jsou v dnešní medicínské praxi naprosto kamenovány. Dokonce se nedoporučuje v mnoha chovatelích zarytý způsob uvolnění klíštěte "vytáčecí" metodou.
Ještě dnes vzpomínám na dlouhosáhlé debaty některých chovatelů, kteří se přeli zda otáčet klíštětem pravotočivě, či levotočivě.
S pohledu anatomického víme, že klíště má sací "sosák" drážkovitého tvaru, bez jakéhokoliv náznaku závitového zatočení, z čehož jasně vyplývá, že nejvhodnější metodou bude klíště rovnoměrným viklavým pohybem zvířeti vytáhnout. Jen si dávejte pozor, aby jste vytáhli klíště celé, mám na mysli si s tím dotčeným "sosákem".
Falešný mýtus je také ten, že pokud utrhnete sosák, či jak jiní přidávali nožičky, vyroste klíště zevnitř. Jde skutečně o nepravdivý mýtus, ale jak jde vidět v mnoha případech na některé chovatele účinný dodnes.
Poté nezkazíte nic na tom, když ranku psovi ošetříte nějakou hojivou, či uklidňující mastí. Ovšem pozor na "lízaly".
 
Aplikace těchto přípravků v pravidelných intervalech s kombinací s účinnou vakcinací, vám dá záruku zdravého pohybu vašeho psa v těchto a budoucích měsících.
 
Zdroj:chovatelská stanice FCI AC

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář