Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak rozpoznat pohotovostní případ, kdy volat pohotovost

31. 5. 2010

Jak rozpoznat pohotovostní případ, kdy volat pohotovost

Pro většinu majitelů psů a koček je v případě onemocnění jejich miláčka obtížné rozhodnout, zda jsou okolnosti tak závažné, aby bylo nutné volat pohotovost. Následující článek by měl nastínit možnosti, jak urgentní problém rozpoznat a kdy veterinární pohotovost zavolat.

MVDr. Jan Bicek (24.5.2010)


Pro většinu majitelů psů a koček je v případě onemocnění jejich miláčka obtížné rozhodnout, zda jsou okolnosti tak závažné, aby bylo nutné volat pohotovost. Následující článek by měl nastínit možnosti, jak urgentní problém rozpoznat a kdy veterinární pohotovost zavolat.

V případě akutního závažného problému byste v první řadě měli vědět, kam vaše zvíře k poskytnutí bezodkladné péče dovézt. Pokud je vaše zvíře v ohrožení života, je třeba si uvědomit, že potřebuje rychlou stabilizaci a provedení řady vyšetření, často s pomocí přístrojů, které nelze převážet. Až na výjimky je tedy zapotřebí pacienta neprodleně transportovat na kliniku, kde je veškeré vybavení k dispozici. Řešit urgentní případ v domácnosti nebo někde v terénu je téměř nemožné.

Jak tedy rozpoznat případ vyžadující bezodkladnou péči? Důležitý je váš pocit a sdělení vašich poznatků veterináři, který slouží pohotovost. Na základě rozhovoru se dá závažnost sice obtížně stanovit, nicméně lze domluvit okolnosti převozu a první pomoc v domácnosti. Pokud tedy máte pocit, že je vaše zvíře v ohrožení života, zavolejte na pohotovostní číslo a veterinární lékař bude řídit další postup. Dále uvádím některé běžné akutní stavy a postupy v konkrétních situacích.

Akutní bolest břicha

Jestliže vaše zvíře vykazuje příznaky bolestivosti břicha, jako např. citlivost na dotyk, nahrbený postoj, protahování na předsunutých hrudních končetinách či odmítání potravy, může to být důvod k vyhledání pohotovosti. Další příznaky akutních břišních onemocnění mohou být zvracení, naříkání, třes a ztížené dýchání. Při dilataci a torzi žaludku má pes abnormálně nafouklé břicho, dáví, neproduktivně zvrací (reflex probíhá, ale nic z něj nevyjde). Torze postihuje nejčastěji velká a obří plemena psů s hlubokým hrudníkem, ale teoreticky je možná u jakéhokoliv psa. V tomto případě je třeba zasáhnout neprodleně! Bolestí břicha se může projevovat řada dalších onemocnění, např. neprůchodnost trávicího traktu, zácpa, onemocnění jater či ledvin, ucpání vývodných cest močových (viz článek o FeLUTD u koček). Při nemožnosti močení je třeba odbornou pomoc vyhledat ihned, hodiny hrají roli!

Nekontrolovatelné krvácení nebo krvácení z hrudníku

Pokud se vaše zvíře poraní a krvácí, aplikujte na místo poranění suchou čistou gázu a na krvácející místo vyvíjejte tlak. Krvácení by mělo ustat do 10-20 minut. Pokud neustává, pohotovostní ošetření je nutné. Pokud se jedná o tržnou nebo řeznou ránu většího rozsahu, je nutné ji ošetřit a zašít také co nejdříve, optimální čas je do 4 hodin od vzniku poranění. Po této době bývá již rána dosti kontaminovaná a rozvíjí se infekce. Pokud zvíře krvácí z hrudníku, je třeba na kliniku dorazit co nejdříve!

Zlomeniny

Fraktury jsou častým následkem autoúrazů, kousných ran či napadení divokým prasetem. Pokud vaše zvíře nedošlapuje na končetinu, končetina bezvládně visí, je evidentně v patologické pozici, pohotovostní vyšetření je nutné. V každém případě je provedeno rentgenologické vyšetření a klasifikace zlomeniny a zvolen optimální způsob řešení. Pokud je zlomenina otevřená (kost vyčnívá kůží na povrch), je třeba ošetření a stabilizaci provést ihned, kvůli rozvoji infekce jej nelze odložit!

Akutní paralýza (ochrnutí)

Ochrnutí bývá nejčastěji následkem výhřezu meziobratlové ploténky nebo poranění páteře. Zde je včasná diagnostika a chirurgické řešení zcela zásadní, stav nelze ponechat bez řešení do druhého dne! Pacienta je vhodné transportovat na pevné podložce a minimálně s ním pohybovat, aby se trauma míchy nezhoršovalo. Pacienti s výhřezem ploténky jsou často extrémně bolestiví a nezřídka poraní majitele při manipulaci. Je třeba tedy i vlastní opatrnosti při transportu pacienta.

Dýchací obtíže

Jestliže vaše zvíře ztíženě dýchá, je vhodné neprodlené vyšetření. Příčin může být řada (srdeční selhání, těžká bronchitida, výpotek v dutině hrudní, pneumonie, ale i neprůchodnost dýchacích cest či některé patologické stavy v dutině břišní. Řada těchto onemocnění bezprostředně ohrožuje život vašeho miláčka.

Autoúrazy

Pokud je vaše zvíře sraženo autem, je důležité jej přivézt co nejdříve k pohotovostnímu vyšetření. Následky jsou často vážné. I pokud vypadá normálně, může se u něj rozvíjet poranění vnitřních orgánů, které vyžaduje okamžitý zásah. Opět je zapotřebí opatrnosti, neboť poraněný jedinec vás může pokousat, i když to nikdy předtím neudělal.

Nepřetržité záchvaty (status epilepticus)

Pokud zpozorujete u Vašeho psa či kočky záchvat (bezvědomí, křeče), který po 2-3 minutách odezní, nemusí to být kritický problém. Pokud se pacient po záchvatu normálně zotaví, je možné tento problém dále diagnostikovat a řešit během běžných ordinačních hodin. Pokud má však baše zvíře sérii záchvatů, které trvají více než pár minut, opakují se ve vysoké frekvenci a pacient se mezi nimi nezotaví, je pohotovostní ošetření nezbytné! Důvodem opakujících se záchvatů může být epilepsie, některé metabolické problémy, tumory mozku či otravy (např. jedem na slimáky). Pokračující záchvaty jsou život ohrožující a je nezbytné je co nejrychleji přerušit a pacienta stabilizovat.

V jakékoliv závažné situaci, pokud máte pocit, že Vaše zvíře je v bezprostředním ohrožení, je vhodné volat pohotovost. I pokud se ve skutečnosti nejedná o závažný problém, konzultace po telefonu může míru rizika objasnit. Včasné telefonické ohlášení také pomůže lékaři připravit pracoviště na provedení resuscitace či svolat tým pro provedení akutního chirurgického zákroku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář