Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se kachny brání znásilnění - pastí na penis

6. 1. 2010

 

Některé ptáky dohnala evoluce k radikálnímu souboji pohlaví, zjistili biologové vybavení vysokorychlostní kamerou. Arzenál vzniklý během tisíců let zbrojních závodů mezi kachnami a kačery se prověří během spojení trvajícího zlomky vteřiny.

Miluji ji a ona miluje mě a nenávidíme se navzájem divokou nenávistí, která vzešla z lásky," napsal v předminulém století August Strindberg, jehož velkým tématem byl mimo jiné i boj pohlaví. I když spisovatelovy radikální názory (hlavně na špatnost ženského pohlaví) nejsou rozhodně široce přijímané, o existenci tohoto vnitrodruhového boje není pochyb.

Samci a samice
mají z hlediska evoluční biologie často odlišné cíle (byť ne vždy platí, že samice vyžadují méně věrných partnerů, škála strategií je pestřejší). U některých druhů náhoda a evoluce postrčily pohlaví přímo k otevřené válce.

Například u samců brouka zrnokaza skvrnitého připomíná
pohlavní orgán ze všeho nejvíce ostnatý palcát, kterým navíc samci skutečně proráží ochranu partnerky.

Sex je proto pro zrnokazy nebezpečnou záležitostí - samice často přijdou ke zranění, které snižuje jejich rozmnožovací schopnosti. Snesou méně vajíček než ty oplodněné šetrně (tedy uměle, samci zrnokazů už šetrní být nedokáží). A entomologové znají i stovky dalších druhů, u kterých pohlavní orgány připomínají středověké mučící nástroje.

Ovšem mezi obratlovci je zatím známo méně příkladů sexuálních bojů. A
tím nejlepším - a také nejnovějším - jsou kachny Patricie Brennanové z univerzity v Yale.

Souboje nad i pod hladinou
Tato bioložka už v roce 2007 překvapila studií, která popisovala rafinované anatomické tvary pohlavních orgánů samic různých příslušníků čeledi kachnovitých. Do té doby si vědci vlastně více všímali jen mužských pohlavních orgánů těchto ptáků.

Vagíny samic jsou často podivně zkroucené a plné zákrut. Na první pohled se nabízela hypotéza, že jejich tvar spíše bránit oplodnění než naopak. V prosinci 2009 se v časopise Proceedings of the Royal Society B objevily výsledky další práce, které tuto hypotézu dále podporují.

Brennanová s kolegy tentokrát sáhla po kameře místo skalpelu. S pomocí vysokorychlostní kamery pořizující 250 snímků za vteřinu sledovali samce kachen pižmovek velkých přímo při činu. Pižmovky byly vybrány prostě proto, že se ve velkém chovají v zajetí. Někteří samci z chovů jsou zdrojem semene na umělé oplodnění a reagují na stisk lidské ruky.

Záběry ukázaly, že penis samců se prodlouží z nepatrné délky do plného rozměru 20 centimetrů přibližně za tři desetiny sekundy. (Neplní se přitom krví, ale lymfatickou tekutinou, který má přibližně stejné složení jako krevní plazma.)

Nástroje kachní sexuální války
Pro větší verzi klikněte

Biologové si pak nechali vytvořit různě (ne)věrné napodobeniny samičích genitálií kachen. Ukázalo se, že trubice nejvěrněji napodobující skutečný tvar vagíny daného druhu skutečně nejlépe brání hlubokému průniku samcem a tím velmi pravděpodobně snižuje šanci na oplodnění, uvádí autoři studie.

Kačeři, co špatně slyší "Ne"
Proč se u rozmnožovacích orgánů vůbec vyvinula tak účinná past na partnery? Navzdory Strindbergovi se Brennanová domnívá, že tento na první pohled paradoxní výtvor evoluce vznikl vinou samců, přesněji jejich sexuální agresivity.

Kačeři pižmovek jsou neodbytní, slovíčku "Ne"
nechtějí rozumět a sex si často vynutí. Podobná situace je i u řady dalších kachnovitých. Tento způsob chování se odráží i v anatomii. Celá skupina (tedy kachny, labutě a husy) na rozdíl od 97 procent ptačích druhů při rozmnožování nevyužívají jednoduché kloaky - tedy orgánu stejného u samců i samic, který spojuje funkce vyměšovací a rozmnožovací - ale rozlišených pohlavních orgánů.

Velikost falu se u jednotlivých druhů kachnovitých pohybuje v rozmezí 1,25 až 40 cm. V řadě případů představují tyto zbytnělé orgány tak velkou zátěž, že se u kačerů plně vyvíjejí jenom na malou část roku, na dobu páření.

Starší analýzy ukázaly, že velikost samčích pohlavních orgánů je větší u druhů, kde jsou samci sexuálně agresivní jako u pižmovek. A to při každé příležitosti. Podle starších prací Brennanové je u některých druhů až třetina všech pohlavních spojení vynucena samcem, případně skupinami samců.

Pro kachny je ovšem výhodnější, aby si svého partnera vybraly samy (pak nerozhoduje jenom agresivita), domnívá se Brennanová. Proto se samicím vyvinul obranný systém v podobě pohlavních orgánů plných pastí. Patrně je dosti účinná, z rozsahově omezených analýz se zdá, že počet "nemanželských" kachňat se i u druhů s častou sexuální agresí pohybuje na úrovni několika mála procent.

Nová pozorovaní ukazují, že kachnovití jsou skvělým materiálem ke zkoumání vnitrodruhového evolučního boje. Mimo jiné dokazují, že evoluce nemusí být pro druh prospěšná. Pižmovkám jako druhu by jistě prospělo, kdyby zvířata neztrácela
energii ve vyhrocené válce.

Pižmovky a jejich příbuzné se tak dostaly i do debaty s biologů s odpůrci myšlenky evoluce. Který "Inteligentní designér" by mohl vytvořit takový nesmysl, jako jsou superrychlé penisy u jednoho pohlaví a naprosto nekompatibilní (opačně orientované a zahnuté) pohlavní orgány u druhého?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář