Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak si vyrobit líheň

11. 12. 2009

 Typy a stavba líhní

Obecně lze říci, že líheň je zařízení, které udržuje stálou teplotu, vlhkost a v lepším případě otáčí vejce. Líhně můžeme rozdělit na dva základní typy:


Líhně s přirozeným prouděním vzduchu (bez ventilátoru)

Tento typ líhní je starší, ale v současné době stále používaný, vyráběný a dodávaný do prodejen. U nás je nejznámějším výrobcem firma BIOSKA Sedlčany a zahraniční Brinsea. Tyto líhně mají jedinou nevýhodu vtom, že v nich nelze vejce skladovat do pater nad sebe, ale pouze na jednu úroveň. Tímto se výrazně zmenšuje kapacita líhně. Dále tyto líhně nejsou obvykle vybaveny automatickým otáčením vajec, samotný princip na kterém pracují, to téměř neumožňuje. Aby bylo možno názorně vysvětlit, jakým způsobem jsou vejce zahřívána, pomůže nám jednoduchý obrázek, který znázorňuje typickou líheň bez ventilátoru. Začneme od zdola.

Světle modrý obdélník znázorňuje misku s vodou. Ta dodává odpařováním tekutiny vlhkost líhni, která má pro tyto účely a pro účely správné ventilace umístěno několik malých otvorů na dně a víku líhně. Modré šipky znázorňují proudění čerstvého vzduchu. Vejce jsou umístěna na kovovém sítě. Oranžové šipky pak ukazují jak proudí teplý, ohřívaný vzduch z topného tělesa, které je představováno červeným obdélníkem. To je zpravidla umístěno tak, aby pokrývalo celou plochu na které se nacházejí vejce (obvykle je to topná spirála či topný kabel). Jak je vidět čerstvý chladný vzduch se zde střetává s teplým, což způsobuje jak vlhkostní tak hlavně i teplotní rozvrstvení ohřátého vzduchu v líhni. Proto i v návodech najdete detailní informace jak líheň nastavit, abyste byli při inkubaci úspěšní. Teploměr je v těchto líhních umístěn vždy uprostřed, kde se nachází i termostat, případně jiné zařízení pro udržování a regulaci teploty. Jak již bylo zmíněno, v líhní je teplotní rozdíl, který se projevuje řádově v 2 cm. Tzn. Jestliže teplota teploměru je například 38,6 °C pak pokud ho zanoříme o 0,5cm hlouběji do líhně pak bude již jen 38 °C . Takže pokud budeme líhnout vejce slepic, budeme muset nastavit teplotu těsně nad vejcem okolo 40 °C aby teplota na opačném konci byla okolo 36-35 °C . Přesný návod nám poskytne dokumentace přiložená výrobcem. V případně vlastní výroby, je nutno zkoušet a testovat.

Pokud si přečtete i informace o líhních s ventilátorem můžete dojít k závěru, že líhně bez ventilátoru jsou již zastaralé a pracné na obsluhu. Z jedné časti je to pravda. Otáčení vajec je velmi náročné, protože musí být pravidelné, nesmí být vynecháno a při tomto typu líhně musíte vejce nejen otočit, ale také přemístit vejce ze středu kde je o něco vyšší teplota na okraj po každém otočení (tzn. 3x denně). Na druhé straně jde o přirozenější inkubaci než u líhní s ventilátorem. Teplotní rozvrstvení je v přírodě naprosto běžné. Jen si představte, že by slepice dokázala v hnízdě udržet stálou teplotu 37,5 °C u všech vajec. Prakticky je to nemožné. Ale slepice instinktivně obrací vejce a přesunuje je v hnízdě tak často, že to zárodkům vůbec nevadí. Proto i tyto líhně v rukou člověka s dostatečnou trpělivostí a s dostatkem času, přinesou vnikající výsledky.


Líhně s ventilátorem

Tento typ líhní je dnes velmi často používán a to především v Zoo parcích, nebo firmách zabývajících se líhnutím a distribucí kuřat do drůbežáren. Jde o naprosto odlišné konstrukční řešení, které umožňuje umístit vejce do několika pater, a v případě automatického otáčení nemusíte, kromě prosvětlovaní, na vejce šáhnout po celou dobu inkubace. Jediným zařízením navíc je výkonný ventilátor, který po celou dobu inkubace, rozhání teplý vzduch v prostu, kde se nacházejí vejce tak, že je teplota stejná kdekoli v líhni. Názornější bude opět obrázek:

Modrý obdélník nám opět znázorňuje misku s vodou. Malé žluté žárovky představují topné těleso. Přičemž nejde jen o ilustraci, ale mnohdy o skutečný zdroj tepla(více se k tomuto tématu dostanu níže, při popisu mé jednoduché konstrukce domácí líhně). Zelený obdélník pak znázorňuje výkonný ventilátor a oranžové šipky proudění teplého vzduchu. Máte-li dostatečně výkonný ventilátor je umístění teploměru libovolné. V případě, že během cirkulace přeci jenom dochází k nějakým minimálním ztrátám, je vhodnější umístit ho na začátku oběhu. Nižší partie líhně je pak možné využívat jako dolíheň, neboť vejce v dolíhni potřebují nižší teplotu a zároveň padající skořápky nezašpiní vejce, která se teprve inkubují. Modré šipky znázorňují místo odkud je možné otvory v líhni přivádět čerstvý vzduch.

Tyto líhně mají spoustu výhod:

Obvykle je zde prostor pro umístění zařízení, které obrací vejce. Nejnižší partie líhně lze využít jako dolíheň, takže je možné inkubovat vejce průběžně. U líhní bez ventilátoru je vyloučeno, aby byly do líhně vejce vkládány s nějakým časovým odstupem. Teplota je stejná v celé líhni nemusíme se tedy bát, že vejce umístěna na okrajích se nevylíhnou z důvodu nižší teploty. Jeden z dalších hlavních výhod je rychlost s jakou je líheň schopná znovu obnovit teplotu a vlhkost při otevření, nebo se vytopit od studena do 37,5 °C.

Zároveň zde jsou i nevýhody:

Jednou z nich je vlhkost, ta musí být pečlivě hlídána. Dále nejde o přirozené líhnutí jako u líhní bez ventilátoru, takže jakýkoli malý nedostatek má již katastrofální následky. Například jsem pozoroval, že u líhní bez ventilátoru jsou vejce mnohem méně citlivá na výkyv v teplotě než u líhní ventilátorových, kde se teplota téměř nepohne (Max +- 0,1 °C ). Přesto všechno je úspora práce velmi vysoká, takže tyto líhně převládají a mívají podobu od líhní malých, které vleou na stůl, velikosti prádelníků, skříně až po profesionální líhně, kde je vytápěný prostor v rozměrech 5*10m, ventilátory mají průměr 2m a kapacita je okolo 100 000 vajec.


Jak si vyrobit líheň:

Ceny líhní jsou prozatím dosti vysoké. Jednoduchou líheň bez ventilátoru s ručním otáčením, s kapacitou okolo 60 slepičích vajec lze pořídit za 6000Kč. S ventilátorem a automatickým otáčením cena nejde pod 10 000,-. Jak jsem ale uvedl, líhně bez automatického otáčení vajec jsou vhodné tak pro ty, co mají letní prázdniny, nebo pro důchodce. Obyčejný pracující člověk nedokáže takovouto líheň obsluhovat.

Z mé vlastní zkušenosti Vám mohu zaručit, že lze vyrobit líheň s kapacitou 40 slepičích vajec(i vyšší), s automatickým otáčením, a ventilátorem za cenu do 3000Kč.

Co budete potřebovat?

 1. Nejdůležitější je přístroj udržující teplotu. V současné době používám, a nejsem sám, teploměry se spínacími kontakty VERTEX od firmy Exatherm. Tyto teploměry dokáží udržovat teplotu + - 0,1 °C, stojí okolo 1320 Kč + odpovídající spínací relé pro zapojení teploměru 50Kč. Na trhu je ale rovněž velké množství digitalních zařízení ve stejné cenové kategorii.
 2. Pak je vhodné zakoupit ještě přesnější teploměr kontrolní líhňový, opět dodává Exaterm, se stupnicí od 35 °C do 45 °C, s dělením po 0,1 °C. Cena se pohybuje okolo 300Kč. Poslouží nám k nastavení termostatu nebo teploměru se spínacími kontakty.
 3. Dřevěné hmoždinky průměr 10mm, 6ks 8Kč/ks
 4. Časový spínač. Stačí digitální programovatelná zásuvka, která umožní nastavení až 10 otočení za den, 180 - 300Kč.
 5. Motorek na otáčení vajec, nejvhodnější jsou motorky ze stěračů aut, traktorů atd. Lze získat i zdarma.
 6. Ventilátor. Do malé líhně stačí ventilátory určené pro zdroje v počítačích (12V), jsou výkonné, konstruované na práci v teple (jejich provozní teplota je do 70 stupňů celsia) cena těch nejlevnějších bývá okolo 40Kč/80mm dporučuji však 120mm za cenu do 300Kč
 7. Trafo 12V pro ventilátor lze sehnat za 100Kč na trhu.
 8. Trafo 12V pro motorek ze stěrače. Jednoduché levný lze koupit za 300Kč
 9. Objímky na žárovky 4ks, 35 Kč/Ks
 10. Žárovky (ne úsporné!) 40W, 4 kusy 8Kč/ks
 11. Pár vodičů na propojení žárovek s termostatem, kabel, vidlice do zásuvky.
 12. Desky na líheň nejlépe duté, lepené, překližkové, izolační, lze sehnat zdarma(vhodné jsou z pokojových dveří v panelácích, mnoho lidí se jich nyní zbavuje, jsou duté vyztužené papírem a skvěle izolují teplo.
 13. Síto podle velikosti vaší líhně 90Kč/m

Jako zdroj tepla tedy doporučuji žárovky. Pokud je líheň dobře postavená a izolovaná, dokáží ji vytopit podle velikosti dvě 40W žárovky. Výhoda žárovek je v tom, že jsou levné, rychle se rozehřejí, rychle se zchladí - díky tomu je udržování teploty velmi přesné. V případě poruchy zařízení udržujícího teplotu ,žárovky nezpůsobí požár, po přehřátí se obvykle propálí vlákno a líheň se nepřehřeje tak aby podpálila celý barák. Žárovky vydrží i 2 sezóny.

Moje jednoduchá líheň vypadá asi takto (můžete si vyrobit i větší typ, pro který se hodí konstrukční řešení obrázku uvedeného výše):

Mezera ponechána na proudění tepla do líhně, 2 otvory pro teploměry Mezera ponechána na proudění tepla do líhně, 2 otvory pro teploměry

Na samotném dně jsou čtyři 40W žárovky dodávající teplo. Ty jsou zakryté deskou, která ale zakrývá 75% plochy dna. Mezera, která je ponechána, slouží k proudění tepla do prostoru kde jsou vejce. Doporučují celý prostor s žárovkami ještě pro jistotu obít plechem. V místě, kde jsou žárovky, jsou také vyvrtány otvory v líhni, aby byl nasáván čerstvý vzduch, znázorňují to modré šipky. Těsně u mezery je umístěn ventilátor (zelený obdélník), který proudící teplo rozvádí po celé líhni. V případě ventilátoru bych rád zdůraznil, že jeho umístění není definitivní. Velmi záleží na tvaru líhně, na umístění vajec a počtu vajec. Proto testujte správnou cirkulaci vzduchu vždy s maximálním počtem vajec. V přídě, že naměříte odchylky v různých místech líhně, dokupte další, nebo zvyšte výkon či průměr ventilátoru.

Modrý obdélník znázorňuje misku s vodou. Líheň otevírám z vrchu, víko znázorňuje hnědý obdélník, ve kterém je kvůli cirkulaci vyvrtáno také mnoho malých dírek. Na 3D obrázku je ještě vidět ochranný kryt na teploměr Vertex , aby se při běžné manipulaci nepoškodil. Vejce jsou umístěna na sítě.

Pokud jste zruční, následujícím postupem si určitě dokážete systém otáčející vejce vyrobit:

 1. Nejdříve si vyrobíme takovéto zásobníky. Použijeme přitom dřevěné hmoždinky. Každý kutil by to mněl zvládnout. Dva postranní kolíky jsou na obou stranách a mají důležitou funkci, která bude viditelná na dalším obrázku:
 2. Pak vytvoříme z koupeného síta jakýsi žlábek, který zasuneme do zásobníku, jak naznačují šipky, a připevníme k tyčkám tak, aby dokázal udržet celou várku vajec. Při ohýbání síta vycházíme ze tvaru slepičího vejce na jeho menším konci. Vejce totiž vždy umisťujeme menším koncem dolů.
 3. Zde je vidět jak celý systém při otáčení pracuje. ( košík z drátěného síta zde nevidíme protože by bránil v přehlednosti), jeden kolík umístěný uprostřed slouží k otáčení celého zásobníku dokola. Druhý pak, jak je patrné, zabraňuje převrhnutí zásobníku do polohy, kdy by vejce již mohla vypadnout. Tento kolíček musíme umístit tak, aby při konečném otáčení, vejce měnila polohu o 90° , jak je vidět na dalším obrázku.
 4. Napojení motorku na zásobníky je již otázka dobrého nápadu. Já jsem to řešil takto. Jeden z konců zásobníku jsem upravil trochu jinak. Z překližky jsem vyřezal dva kruhy(zelená a fialová) a mezi ně vlepil dřevěný kruh(žlutá). Do něj jsem vyvrtal díry a vlepil dva kolíčky(červená). Kolíčky umístěte tak, aby svíraly úhel 90 stupňů.

Na tyto kolíčky pak již není problém namotat dostatečné množství šňůry nebo lanka, kterou provlečete malou dírkou ve víku líhně ven. Tam dle vlastních možností zajistěte, aby po zapnutí motorku byla nitka pomalu namotávána na cívku. Při tomto pomalém tahu se bude celý zásobník kolébat zprava do leva. Pokud zvolíte vhodný převod docílíte toho, že za 1 minutu otáčení (to je minimální jednotka času , kterou lze nastavit na programovatelné zásuvce) se zásobník překlopí z jedné strany na druhou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lihen

(sfsgrsg, 20. 12. 2013 20:14)

a to jste vyčetl kde že lihen na 60 vajec za 6000kč nova klidne za 3000kč tak tu neblabolejte takove nesmysly

hodnocení

(kamil, 9. 3. 2013 21:54)

Jinak dobrý až na ten mechanizmus otáčení to je hrůza zabere moc místa a pak se tam vejde málo vajec.