Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak zpříjemnit domácím mazlíčkům letní vedra

12. 6. 2010

Jak zpříjemnit domácím mazlíčkům letní vedra

Psi už neběhají po zahradě, kočky nelezou po stromech a myši se nezahrabávají v polích. Mnozí z nich získali statut domácího mazlíčka a bydlí se svými pány ve městech. Ta jim však, zejména v horkých letních měsících, nenabízejí mnoho odpočinkových oáz. Proto je potřeba věnovat zvířatům pozornost, dbát na pitný režim a přizpůsobit byt jejich potřebám.
 
pomipo.blog.cz ©
Právě tropické letní počasí může být pro domácí zvířata, která obvykle nemají schopnost potit se, velice nebezpečné. Kočky, psi, ptáci ani v současnosti moderní vepříci nemají potní žlázy a tím pádem nemohou svůj organismus přirozeně ochlazovat.

Sledujte své zvíře

Jak uvádí mluvčí Státní veterinární správy České republiky Josef Duben: "Každý majitel by měl dobře znát projevy a chování svého zvířete a měl by být připraven i na takové extrémní podmínky, jako jsou letní vedra."

Poznat, že se zvíře necítí dobře, je přitom poměrně snadné díky charakteristickým projevům. Například pes termoreguluje tak, že vyplázne jazyk a rychle dýchá. Čím rychleji dýchá, tím účinněji se ochlazuje a dává tak najevo, že by uvítal odpočinek ve stínu. Kočka v horku omezuje aktivitu, polehává a vyhledává stinná místa.

Drůbež se chová obdobně, schovává se do stínu a natřásá peří, aby umožnila lepší ochlazování kůže. V případě přehřátí mají ptáci přiotevřený zobák, těžko dýchají a jsou malátní.

Prevence úpalu a úžehu

Úžehu nebo úpalu můžeme předcházet především dostatečným množstvím zdravotně nezávadných tekutin. Tím není myšleno, že byste měli psovi nebo kočce kupovat balenou vodu, docela stačí voda z kohoutku, nenechávejte je ale pít z řeky, rybníka nebo louže.

Pes, kočka, pták nebo hlodavec musí pít pravidelně, snažte se tedy jejich pitný režim hlídat a pokud budou vodu odmítat, snažte se ji do nich vpravit třeba i lehkým násilím. Zvířata venčete po ránu a večer, kdy horko nedosahuje vrcholu a zvolte raději nejbližší cestu k parku, než vycházku okolo vašeho bloku.

pomipo.blog.cz ©
Přehřátí předejdete i tím, že zatáhnete žaluzie nebo rolety. Klec s ptáky nikdy nevěšte na slunce, váš zpěváček možnost vyhřívat se skutečně neocení. Místnost odvětrávejte, ale pozor si dejte na průvan. Stejně jako člověk, může zvíře, které "ofoukne" nastydnout. Stejné je to i s klimatizací. Josef Duben uvádí: "Teplotní rozdíl mezi vnějším a klimatizovaným prostředím nesmí být příliš velký. Teplotní šok může způsobit například zánět spojivky či jiné zdravotní komplikace."

První pomoc

Pokud cestujete, počítejte s pravidelnými zastávkami, při nichž se zvíře může proběhnout, vyvenčit a napít. Nikdy zvíře nezavírejte v autě odstaveném na parkovišti, během několika sekund se dokáže proměnit v rozžhavenou pec. Takové případy končí přehřátím zvířete a nezřídka i jeho smrtí.

Pokud situaci podceníte a zvíře dostane teplotní šok, namočte mu packy do studené vody, chlaďte břicho a nezapomínejte na přísun tekutin a čerstvého vzduchu. Pokud se stav nezlepší, vyhledejte veterináře.
 

Zdroj: http://pomozmipomahat.blog.cz/


 http://pomozmipomahat.blog.cz/
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář