Kočičí plemeno pochází z teplých krajin, a tak je jasné, že láska k teplu jim je vrozená. V našich poměrech se samozřejmě dokáží vyrovnat i s chladným počasím, ale potřebují k tomu zčásti naši pomoc.

Kočka venkovní

Pokud je vaše kočka zvyklá žít celý rok venku, zařídíme pro ni v garáži nebo kůlně místo na spaní, například krabici, kterou vysteleme hadry, starými novinami nebo senem. U hadrů a novin ale pozor, na vlhčích místech do sebe natahují vodu a mohou zplesnivět. Takovýto pelíšek se hodí nejen kvůli teplu, ale také proto, že v chladných měsících potřebují kočky více spát.

Více potravy

V zimě se kočkám dává i více potravy, případně výživnější strava – jednak proto, že kvůli zahřátí spotřebují více energie, jednak kvůli tomu, že v zimě nemohou lovit myši, a dovolují si proto na malé ptáčky. Občas zkontrolujte i misku s vodou, zda nezamrzla. Kočky pak jedí sníh a z toho mívají obrovské zdravotní problémy. A vy pak možná také - z částky zaplacené u veterináře.

Domácí kočička

Kočka, kterou chováte doma a která svět venku zná jen z pohledu z okna, žádnou speciální zimní péči nepotřebuje. Doma chované kočky mívají ale mnohem řidší srst než ty venkovní, proto mohou onemocnět i z mírného průvanu. Pokud chcete svého kočičího miláčka i v zimě vytáhnout z teplého pelíšku, je dobré mu na tento průchod pořídit přepravku a přes ni přehodit třeba ještě deku. A nebo vybrat něco z kočičí konfekce ve specializovaných prodejnách.

Tlapky také mrznou

Kočkám škodí zima i co se týče tlapek. Proto pokud je necháte nějakou dobu toulat venku, natřete jim nejdřív tlapky mastným krémem. Až se kočka vrátí, otřete jí spodek tlapek vlhkým hadříkem, abyste z nich dostali posypovou sůl, a opět natřete mastí.

 

Kočky toulavé

Každoročně trápí zima i toulavé kočky – a to hlavně ve městech. Dospělé kočky si s mrazem nějak poradí, ale kočičí senioři a koťata většinou potřebují lidskou pomoc. Proto se každý rok na internetu množí prosby o pomoc od různých sdružení na ochranu zvířat, která mají své útulky už několikanásobně přeplněné. Pomoci můžeme nejen finančně, ale i tím, že pro promrzlé koťátko zařídíme ten zdroj tepla u sebe doma.