Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolik je skutečný věk vašeho psa? Lidová moudrost neplatí

http://www.kosickespravy.sk/sites/default/files/field/image/article/no.jpg


Zdroj: Isifa /

 

Psi jsou jedním s nejvíce rozmanitých druhů savců na světě. Naprosto rozdílná váha, výška nebo celkový tvar těla je v konfliktu s lidovou modrostí, že každý lidský rok odpovídá sedmi letům psím. Vědcům z britského Kennel klubu a americké Veterinární databáze se podařilo vypočítat přesné násobky pro většinu ras.

První dva roky psího života se násobí obecně podle velikosti rasy. U malých pejsků je každý lidský rok násoben 12,5krát, u středních ras 10,5krát a u velkých devětkrát. Přesné výpočty začínají až od třetího roku života psa.

rasa násobitel k lidskému roku
Psí roky
jezevčík 4,32
Border teriér 4,47
Lhasa Apso 4,49
Shi tzu 4,78
Whippet 5,30
Čivava

4,87

Westík 4,96
Bígl 5,20
Knírač 5,46
Kavalír King Charles španěl 5,77
Mops 5,95
Francouzský buldoček 7.65
Kokršpaněl 5,46
Retriever (Labrador) 5,74
Zlatý retriever 5,74
Stafford 5,33
Anglický buldog 13,42
Německý ovčák 7,84
Boxer 8,90


Nejrychleji stárnoucí rasou je jednoznačně anglický buldok. Za deset let budete mít doma opravdu stařečka, který je s přehledem starší než nejstarší člověk na světě.


Vypočítat přesný věk u zkřížených ras je celkem komplikované. Z výzkumu britské Královské veterinární univerzity je věk kříženců 1,22krát delší než u nezkřížených plemen.

 

Výzkum se podrobně nezabýval délkou život u dalších zvířat, ale obecně se dá říct, že délka života kočky odpovídá 64 lidským rokům. Podle americké asociace Felline Practitioners dosáhne kočka během šesti měsíců zhruba věku odpovídajícímu 10 letům lidským. Ve dvou letech by jim mělo být jako člověku ve 24, pak se každý kočičí rok násobí čtyřikrát. 

Mediafax
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář