Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Nepodceňujte mrkání


Při pohledu na kočku vás v první řadě zaujmou její oči. Není se čemu divit, mají je velké a výrazné… Jenže kočky své oči nemají na okrasu, představují jeden z nejdůležitějších smyslových orgánů a navíc jim slouží i jako výrazový prostředek komunikace.
V první řadě je nutné si ujasnit, že upřený pohled a mrkání mají opačný význam. Pomalé mrkání má na kočky silný uklidňující účinek. Všimněte si, že kočky běžně mrkají, když odpočívají v poloze sfingy. Mrkání můžete použít i vy, když se chcete přiblížit k cizí kočce, uklidní ji to. Kočky jsou excelentní v plížení, a když zaregistrují, že se pokoušíte připlížit se vy k nim, s největší pravděpodobností je to znervózní. Proto je vhodné je uklidnit tím, že jim nabídnete signály, které je informují, že pro ně nepředstavujete hrozbu - pomalu a jasně mrkejte očima.
 
Přímý pohled
Pro kočky je upřený a dlouhý pohled do očí zastrašující a nepříjemný. Všimněte si, že když chce agresivní kočka ukázat svou převahu a zastrašit jinou kočku, zúží zorničky a upřeným pohledem bez mrkání sleduje svého protivníka. Dlouhé přímé pohledy do očí můžeme pozorovat i při stupňovaném napětí před pářením (tehdy ale oči nepůsobí zastrašujícím dojmem). Rovněž kočka, která udržuje teritoriální vzdálenost, používá k účinnému zastrašení upřeného pohledu. To můžete pozorovat především na vesnici. Na zahradách zde vysedávají na strategických vyvýšených místech kočky a upřeným výrazem sledují vetřelce za hranicí svého teritoria. Pokud chcete navázat s kočkami přátelský vztah, netvařte se soustředěně. Pamatujte na to, že upřený pohled do očí na ně působí zastrašujícím dojmem.
 
Zajímavost
Ještě předtím, než byla kočka domestikovaná, mrkala méně často. Uvádí se, že kočky v přírodě mrkají jen asi jednou za pět minut. Díky domestikaci si vytvořily návyk zdravit mrkáním svého lidského společníka. Jenže oční sliznice se tak více namáhá a údajně je náchylnější k napadení bakteriemi.
 
Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář