Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvacet postřehů o krmení koček


V případě, že by se kočka měla o sebe postarat sama, nečinilo by jí to velké obtíže. Její jídelníček by se skládal z myší a občas by ulovila nějakého ptáčka. Pokud hledáte odpověď na otázku, jak správně nakrmit kočku, měli byste se přiblížit nutriční hodnotě její přirozené potravy. Zažívací systém koček je uzpůsobený na trávení masité stravy. Žaludeční šťávy, které obsahují silnou kyselinou chlorovodíkovou, ji dokáží účinně zpracovat.

1.    Pokud kočce nechutná, je schopná klidně i několik dní hladovět. Moc dobře totiž ví, že „vyměknete“ a nenecháte jí zemřít hlady. Počká si na lepší a z jejího pohledu chutnější krmení.


2.    Kočky mají raději menší porce několikrát denně, než jednou za den přeplněnou misku.


3.    Jako šelmy zvyklé lovit i za tmy konzumují potravu klidně i v noci. Denní doba u nich nehraje roli.


4.    Rády jedí o samotě. Jako šelmy vždy lovily samostatně, a proto také potravu rády přijímají nerušeně. Je samozřejmostí, že každá kočka by měla mít vlastní misku.


5.    Kočky mají rády rituály, proto krmte svého mazlíčka vždy ve stejnou dobu a na stejném místě. Nejlépe je rozdělit krmnou dávku na dvě porce. První podávejte ráno kolem osmé hodiny, druhou pak v podvečer kolem šesté. Tyto hodiny se přibližně shoduj s dobou maximální aktivity kočky. Menší dávky během dne samozřejmě můžete podávat, ale celkový kalorický příjem by měl odpovídat potřebám zvířete.


6.    Misky po každém krmení důkladně omyjte. Některé kočky totiž z těch ušpiněných (byť jen lehce) odmítají jíst.


7.    Nikdy kočce nedávejte potravu přímo z ledničky. Jídlo by mělo být mírně ohřáté nebo v pokojové teplotě.


8.    Misku s čerstvou vodou musí mít kočka neustále k dispozici.


9.    Na nové krmivo ji zvykejte postupně. Každý den zvyšte o trochu podíl nového druhu krmení. Počítejte s tím, že přechod se může protáhnout až na týdny.


10.    Většina koček sní jen tolik, kolik potřebuje. I když samozřejmě existují i kočičí nenasytové.


11.    Koťata stará 8 týdnů se krmí šestkrát denně. Každý další měsíc můžete vynechat jedno krmení. Od 6. měsíce můžete krmit už jen dvakrát denně.


12.    Ostrá, sladká, tučná či kořeněná lidská jídla jsou pro kočky absolutně nevhodná.


13.    Kravské mléko do kočičího jídelníčku nepatří. Jen málokterá kočka totiž umí zpracovat laktózu (mléčný cukr), která je v něm obsažena. Výsledkem bývají zažívací obtíže. Na trhu je k dostání speciální mléko pro kočky, které je pro ně mnohem vhodnější.


14.    Hmotnost dospělých koček se pohybuje přibližně mezi 3kg – 6,5kg. Při určování denní krmné dávky zohledněte věk, pohlaví a také kastraci.


15.    Březí a kojící kočky, stejně jako mladé a rostoucí kočky, mají zvýšené nároky na kvalitu i množství krmiva. I pohlaví ovlivňuje množství krmiva - samci jedí samozřejmě více.


16.    Kočky jsou individualistky i v krmení - co jedné chutná, může druhá zásadně odmítat.


17.    Bytovým kočkám bez volného výběhu vytvořte „pastvinu“. Můžete použít drn s trávou, který umístíte do květináče. Požíráním trávy si kočka čistí střeva a získává tak některé důležité vitamíny. Koupit se dá přímo tzv. kočičí tráva.


18.    Misky by měli být mělké – kočky nerady strkají do jídla čenich. Také stabilita je důležitá, vhodné jsou zejména ty nerezové a keramické.


19.    Některé kočky jsou vybíravé a mají rády změny, dvakrát po sobě totéž jídlo odmítají. Jiné se zase specializují jen na určité pokrmy.


20.    Maso krájíme na menší kousky (cca 2x2x1 cm). Kočka by je měla nějakou dobu přežvykovat a nehltat je bez kousání.

-vr-
 

Zdroj: http://www.moje-kocka.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář