Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozor na pejsky při bujarých oslavách a ohňostrojích.

31. 12. 2009
Psi se musejí před hlučnými oslavami chránit
 

Oslavy konce roku jsou pro domácí mazlíčky tradičně utrpením. Nadměrným hlukem trpí především psi, kteří mají enormně citlivý sluch.

 

Psi jsou schopni rozlišit vysoké tóny, které lidské ucho neregistruje. Vyděsí se proto nejen při odpalování rachejtlí, ale vadí jim i hvízdavé zvuky při odpalování petard. "Psi by rozhodně hluku z ohňostrojů a petard neměli být vystavováni. Pro jejich sluch jde o nadměrnou zátěž, která jim přivádí enormní stres. V některých extrémních případech může dojít k tomu, že se zvíře dostane až do nezvladatelného stavu, je vyděšené, klepe se a schovává," vysvětluje veterinární lékařka Julie Janoušková z pražské kliniky Anima.

Většina veterinářů proto radí, aby se psi na silvestra vyvenčili pouze ráno, než vypukne v ulicích hluk. Rozhodně by se majitel čtyřnohého miláčka s ním neměl vydat do centra oslav. "Psům samozřejmě hrozí i přímé zranění od odpalovaných rachejtlí a petard," dodává Janoušková.

Zvíře by se mělo po celý den jen lehce krmit, rozhodně by se mu nemělo podstrojovat lahůdkami ze slavnostního stolu. Odborníci doporučují, aby se zvířeti daly uklidňující preparáty. Musí se však pečlivě dodržet dávkování. Rozhodně je ale lepší podat sedativum než vystavit psa utrpení hlučných oslav. "Psům lze podávat uklidňující medikaci, která funguje podobně jako valium pro člověka. Vhodný uklidňující přípravek doporučí konkrétní veterinář, kterého majitel se svým psem navštěvuje," upřesňuje Janoušková.

Existují případy, kdy pes následkem stresu dostal epileptický záchvat, nebo dokonce uhynul. „Pokud majitelé zvířete zpozorují, že jejich pes prožívá silvestrovské oslavy enormně obtížně, zcela podléhá stresu, či má dokonce zranění, měl by s ním majitel navštívit některou veterinární pohotovost, která má nepřetržitý provoz,“ upozorňuje Janoušková s tím, že v Praze mají lidé na výběr z pěti pohotovostí, které ošetřují zvířata nonstop. Tyto pohotovosti ovšem fungují i v menších městech.

Kočky či ptáci jsou vůči hluku odolnější a sami si v bytě obvykle najdou místo, kde oslavy v klidu přečkají. "Kočky snášejí hluk většinou lépe než psi. Jsou ovšem i takové případy, kdy se kočkám podávají přípravky na uklidnění. Buď jde opět o uklidňující léky, nebo o doplňky stravy na bylinné bázi," uvádí Janoušková.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář