Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik s klikrem

Výcvik s klikrem


Clicker Training (CT)

Pořídili jste si tu malou šikovnou věcičku, ale nevíte, jak ji správně používat? Inspirujte se!

V čem trénink spočívá?

Používání
klikru je vhodným a zábavným způsobem výcviku, pomocí kterého se dá snadno dosáhnout přesnosti. Při CT se nespoléháme na donucení ke splnění cviku nebo korekci chyb psa, protože samotné kliknutí psovi s „chirurgickou“ přesností říká přesně to, co po něm chceme. Díky kliknutí se učíme přesně zachytit okamžik, kdy pes dělá něco správně, a snažíme se ho dostat do takové situace, aby vykonal požadovaný cvik tak, jak žádáme. Výcvik je tak vždy zaměřen na pozitivní zkušenost a radost z provedení cviku bez působení nadměrného stresu.

Označte moment úspěchu!

Klikr samotný je pomůckou, která nám umožní pomocí zřetelného zvuku „KLIK“ přesně označit správné chování psa. Funguje jako fotoaparát, kterým se snažíme zachytit moment, kdy pes dělá něco žádaného. Výcvik si můžete představit jako hru „samá voda“. Pokud pes míří svým chováním tím správným směrem, „KLIK“ pak pro něj znamená to samé, jako „Přihořívá“ či dokonce „Hoří“.
Při tradičním výcviku máme ve zvyku označovat spíše chvíle, kdy pes udělá chybu. Stavíme ho do takových situací, kdy pravděpodobně selže, abychom ho mohli „opravit“.
CT nám dává možnost opačného přístupu a funguje u všech druhů zvířat – od myši po slona.
Pomocí klikru můžeme psa naučit téměř cokoliv, co je fyzicky a mentálně schopen zvládnout. Pokud mu dovolíme dělat chyby, aby si mohl sám najít chování, které bude odměněno, naučí se samostatně rozvíjet takové činnosti, které by podle něj mohly být odměněny. Tím se učí samostatné práci a rozvíjí schopnost řešit problémové situace. Hlavní výhoda spočívá v tom, že je výcvik zábavný a bez zbytečného stresu. Každý krok v tréninku znamená pro psa úkol zjistit, jak donutit páníčka kliknout a získat tak odměnu.
Bohužel neumíme říci „To je dobře“ dostatečně rychle, abychom mohli tak přesně jako s klikrem, označit ten správný okamžik při výcviku. Slovní pochvala většinou následuje až po vykonání cviku, kdy už pes většinou dělá úplně něco jiného. Pomocí kliknutí dáváme svému čtyřnohému příteli jasnou informaci o požadavcích daného cviku.

Dělat chyby je dobré

Při CT si musíme uvědomit, že proces učení je úzce spojený s chybováním a také s možností volby. Pokud pes zvolí správnou cestu, je odměněn, pokud ne, nic se nestane, ale také nic nezíská. Bez chyb se učit prostě nedá… Pes, který se nebojí udělat chybu, nám nabízí spoustu různých druhů chování a my máme z čeho vybírat. Na výcvikovém procesu se jednoduše aktivně podílí.

Jak začít?

Nejdříve pes musí zjistit, co „Klik“ znamená. Připravíme si drobné chutné pamlsky, které snadno spolkne. Po každém klinutí psovi dáme pamlsek. Několikrát po sobě to rychle zopakujeme. Je důležité, abychom pro pamlsek sahali až poté, co klikneme, ne současně, nebo dokonce před kliknutím. Po chvíli už na nás bude pejsek zvídavě koukat a bude očekávat kliknutí a pamlsek. Uvědomí si, že po kliknutí následuje odměna. Teď už můžeme použít klikr na označení požadovaného chování.

Pozornost

Nejjednodušší cvik pro začátek je „pozornost“. Jakmile se na nás pejsek podívá, klikneme a odměníme ho. Vzpomeňme si na úvod, kde jsme si řekli, že
klikr je jako fotoaparát. Teď neděláme nic jiného, než že se klikrem snažíme vyfotit psa v momentě, kdy se na nás dívá. Zkoušíme to jak doma, tak venku. Psa můžeme nejdříve oslovit jménem a pokud se podívá, klikneme. Jméno psa by nemělo znamenat přivolání (to označuje povel „ke mně“ nebo „pojď sem“), pes by po vyslovení jména měl zpozornět a čekat na další instrukce.

Vhodný okamžik

Správné načasování kliknutí je při výcviku to nejdůležitější. Jestliže klikáme příliš brzy, odměňujeme například jen pokrčení nohou, namísto sednutí. Pokud klikáme pozdě, například při nácviku dotyku hůlky nosem, odměňujeme třeba nesprávné chování - kousání do hůlky.
Načasování můžeme natrénovat. Zkuste kliknout přesně v moment, kdy dopadne míček na zem. Klikejte, když se v televizi změní scéna a podobně. Na internetu jsou dokonce k dispozici hry, které vaše načasování dokonale procvičí (např. vystřel po ovečce a uspi jí, když ti utíká ze stáda).

Tvarování

Při CT používáme často slovo „shaping“ (česky „tvarování“, „modelování“). Tento pojem jednoduše znamená, že se snažíme zachytit moment, kdy pes dělá něco správně, aniž bychom ho do takové situace naváděli pamlskem. Tento okamžik označíme kliknutím a odměníme psa pamlskem.
Vysvětlíme si tento proces na příkladu jednoduchého povelu „sedni“. Stojíte před psem, který se na vás dívá. Po chvíli ho začne bolet za krkem a pravděpodobně si sám od sebe sedne a to je přesně chování, které se snažíme zachytit – je psem samostatně nabídnuto a my máme možnost kliknout a dát psovi
pamlsek přesně v okamžik, kdy dosedne na zem.

Kdo cvičí koho?

Na to se neodpovídá snadno :-) Pes nás učí, abychom ho bedlivě sledovali a byli připraveni označit takové chování, které chceme, aby se opakovalo. Pokud zachytíme chování, které pes nabízí dobrovolně a sám, aniž bychom ho naváděli pamlskem, nazýváme tento proces „free shaping“. Nemusíte ale vždy čekat, až vám pes požadované chování sám nabídne, můžete psovi pomoci a navést ho do situace, kdy pravděpodobně udělá to, co po něm chceme. Například pomocí pamlsku, který psovi dáme před čenich a zvedneme ho (tzv. luring), tím psa posadíme. Postupně tuto pomoc odbouráváme. To je velice důležité, protože nechceme, aby se pes naučil pracovat jen v případě, když před sebou vidí pamlsek.

S klikrem povel „Sedni“ naučíte snadno, aniž byste se museli psa fyzicky dotýkat. Žádné tlačení na záď a cukání vodítkem není třeba.

A co slovní povel?


Při tradičním výcviku jsme se naučili říkat povel již od začátku, kdy učíme nový cvik. Řekneme „Sedni“ a psovi stlačíme záď k zemi a vodítkem trhneme směrem vzhůru a za čas se pes snad naučí, co tento povel znamená. Pokud ale povel říkáme ještě v době, kdy pes nechápe, co po něm chceme, jde vlastně jen o zvuk, který psa zbytečně rozptyluje. Pro psa toto slovo zatím nic neznamená.
Když počkáme do té doby, než nám pes začne nabízet požadovaný cvik sám, kdykoliv vytáhneme z kapsy klikr, bude již pes správně naladěn, aby mohl přijímat nové informace. Jestliže pes sám opakuje cvik znovu a znovu, přichází ta správná chvíle na přidání povelu. Povel přidáváme těsně před tím, než klikneme. Po 20 – 30 opakováních už pes většinou začíná chápat význam slova a spojí si ho se svým chováním.

To mám klikat pořád?

Ne opravdu nemusíte po zbytek života všude chodit s klikrem v kapse. Klikání postupně u jednotlivých cviků odbouráte. Když je pes schopen provést cvik na povel kdekoliv a za jakékoliv situace, můžete si dovolit začít klikat nepravidelně (například jednou ne, dvakrát ano). Můžete také po psovi chtít provést více cviků po sobě a kliknete až nakonec. Na tomto principu fungují hrací automaty – ty vás také neodmění pokaždé, ale protože se vám jednou podařilo vyhrát a myslíte si, že se to stane znovu, tak do nich zkoušíte hodit peníze znovu a znovu.

Pospíchejte pomalu

S klikrem psa můžete také naučit odložení. Při tradičním výcviku bychom psa pokaždé potrestali, pokud by se zvedl z místa. Pokud to samé udělá pes při CT, musíme si uvědomit, že chyba je na naší straně – chceme po psovi moc a postupujeme příliš rychle!
Když pes například dokáže na místě ležet 5 sekund, zvýšíme nároky a chceme, aby zůstal 10 sekund. To může být pro psa příliš velký skok. Pokud selže, musíme postupovat pomaleji a chtít jen 6 sekund, poté 7 atd. Také bychom neměli cvičit příliš dlouho. Ideální jsou například 3-5 minutový trénink několikrát denně. Můžete to zkoušet i doma v obýváku.

Hodně štěstí!

Článek laskavě poskytla Jana Ježková, Glen Albyn Beardies,
http://www.glenalbyn.org

Foto: Archiv

Clicker trénink I.

9. červen 2010 | 16.29 | rubrika: Výchova, výcvik
 

Jedná se o nový, vědecky ověřený, pozitivní způsob jak vychovat vaše štěně. Je snadnější vychovávat psa pomocí klikru (angl. clickeru), než klasickou negativní výchovou založenou na povelech a škubání obojkem. Pomocí klikru můžete učit jakéhokoliv "žáka" a to v každém věku. Štěňátka klikr trénink milují. Starší psi se rychle naučí nové cviky. Klikr se v hojné míře taktéž používá například při tréninku delfínů - učí se nové triky, koní a dokonce i ptáků, koček a lidí.142_0

Klikr trénink odměňuje dobré chování, namísto toho aby trestal chování špatné. Je to rychlý, snadný a velmi účinný způsob jak dosáhnout toho, co chcete. Níže naleznete pár rad, jak s klikr výcvikem začít.

ODMĚNA

Vyberte psovi pamlsek, který má rád. Každý pes preferuje něco jiného např. granulky (ne ty co běžně jí), keksy,  piškoty. Sušené pochoutky nejsou v tomto případě příliš vhodné, jelikož nesklouznou psovi tak rychle do krku, pes je musí kousat a vy tak ztrácíte jeho pozornost.

KLIK=ODMĚNA, aneb jak začít

Stlačte a uvolněte pružný konec klikru, ozve se vám dvoutónový klik. Ihned nabídněte psovi pamlsek. Tento postup opakujeme - klik - odměna....Pes zpočástku neví o co jde, ale rychle se naučí, že zvuk klikeru znamená, že je odměna na cestě. Použijte na malé kostičky nakrájený sýr, šunku, párek nebo kuře. Jak už jsme psali výše, není vhodné psovi nabízet jako odměnu granule, které běžně konzumuje.

TRÉNINK

Klik - zazní během požadovaného chování, ne poté, co už je jeho chování dokončeno. Klik oznámí psovi, že toto je chování, které od něj chcete. Nemusíte psa kárat za nevhodné chování, ale odměňujte jej za chování žádoucí - tedy to, které od něj chcete. Toto je hlavní rozdíl pozitivní výchovy od výchovy negativní.clicker

 • KLIK - štěňátku, když si vykoná svou potřebu na správném místě, později připojíte povel (např. loužička, atd.)
 • KLIK - když jsou psí tlapy na zemi a ne na návštěvnících (později připojte povel Sedni nebo Ruce pryč, Dolu atd.)
 • KLIK - když váš kůň povolí krk a skloní hlavu níže
 • KLIK - když  se kůň zastaví naímsto táhnutí pryč
 • KLIK - pro ticho - namísto štěkání
 • KLIK - když pes povolí napjaté vodítko

Správné načasování kliknutí je rozhodující. Nelekněte se, jestliže váš pes zastaví chování, když slyší klik. Klik značí a ukončuje chování psa a poté následuje ihned odměna.

KLIK - NEJPRVE JEDNODUŠE

Klik a odměna - za něco co dělá pejsek rád sám od sebe, například: běží směrem k vám, dotýká se vaší ruky čumákem, zvedne jednu tlapu, sedne si, pustí vás do dveří jako prvního, jde vedle vás a kouká vám do očí atd. Můžete psovi kliknout a odměnit ho při mnoha různých chováních, kdykoliv si jich všimnete, aniž byste psa zmátli. Nicméně, měli byste pracovat na jednom cviku, který řádně vypilujete a až pak se pustit do dalšího.

POUZE JEDEN KLIK

Chcete-li vyjádřit velké uspokojení, zvyšte počet odměn, ne počet kliků.Po kliknutí následuje například oblíbená hračka. Slovní pochvala a pomazlení jsou také vhodné, speciálně u psů, kterým pamlsek nic neříká. Je to klik, který psovi oznámí, že bude následovat malá nebo velká odměna - záleží na přesnosti výkonu.Střídejte odměnu, někdy pohlaďte, někdy dejte pamlsek a jindy třeba zase hoďte psovi oblíbený míče apod. Pes by neměl nikdy vědět jaká odměna bude následovat.

TRÉNINKOVÉ LEKCE MUSÍ BÝT KRÁTKÉ

Budete mít lepší výsledky ve třech lekcích, když každá bude dvě až tři minutky dlouhá, než 15 minut neustálého opakování a omílání dokola. Štěňata nemají schopnost dlouhé koncentrace. Pejska naučíte  mnoho nových dovedností a triků po chvilkách, stačí několik kliknutí několikrát denně během vašeho obvyklého denního programu.

KLIK PRO DOBROVOLNÉ ČI NÁHODNÉ POHYBY SMĚREM K VAŠEMU CÍLI

Nechte vašeho psa, ať objeví, jak vás má zmanipulovat tak, aby od vás dostal klik a odměnu, rozhodně psa nepřemlouvejte a ani ho nikterak nelákejte aby své chování opakoval. Nenaléhejte a netahejte nebo nedržte vašeho psa. Pokud potřebujete mít psa na vodítku pro větší bezpečnost, omotejte si vodítko kolem ruky nabo opasku. V žádném případě nepoužívejte vodítko jako hračku.

KLIK A DOMĚNA I ZA MALÝ POHYB TÍM SPRÁVNÝM SMĚREM

Zpočátku nečekejte na "kompletní scenérii" nebo perfektní chování. To vypilujete až později, nebojte. Když chcete aby si pes sedl, klikněte zpočátku, když se začíná krčit  v zádech, později dostele klik a odměnu ihned, ja se zadečkem dotkne podlahy. Chcete-li, aby k vám pes přišel, když jej voláte, začněte cvaknutím, když k vám otočí jen hlavu. Později obdrží klik až udělá  pár kroku směrem k vám, jděte k němu a dejte mu odměnu. Neočekávejte, že hned v začátku pejsek přiběhne až k vám.

PŘIDEJTE POVEL, KDYŽ SE PES NAUČIL POŽADOVANÉMU CHOVÁNÍ

Když už se pes naučí, jak je jednoduché z vás doslova vymámit klik a následně odměnu, začne vám nabízet chování samovolně. Zkusí vás přimět, abyste jej odměnili. Nyní, je ten pravý čas začít dávat povely jako slovo nebo posuněk. Pes dostane klik a odměnu, až když předvede chování během nebo po vašem povelu. Začněte ignorovat, když pes předvádí chování, aniž mu byl dán povel. Povel dejte psovi oznamovacím způsobem a nikdy povel neopakujte. Stačí jednou a dost! Když pes napoprvé neuposlechne, prostě a jednoduše to ignorujte, otočte se a od psa odejděte. Pes nedostane klika odměnu a to je jeho potrestání. Když jste si zcela jistí, že pes ví, co má dělat a rozhodne se neposlechnout - nedostane odměnu. Po chvíli se můžete vrátit a dát povel znovu. Když pes poslechne, následuje obrovská pochvala.

DODRŽUJTE POSTUPNÝ POKROK K VAŠEMU CÍLI

clicker-dog-trainingJakmile máte dobrou odezvu - když si váš pes na požádání lehá, nebo sedá či přichází směrem k vám - je na čase zvýšit požadavek. Čekejte několik okamžiků, až váš žák zůstane ležet o něco déle, přijde o něco dříve, sedne si o trochu rychleji. Pak přijde klik a odměna. Toto se nazývá "tvarování požadovaného chování".

Jste ve stádiu, kdy byste měli začít vypilovávat pouzejeden trik a ne je cvičit všechny najednou. Věnujte pár dní pouze např. povelu - sedni a snažte se, aby pes seděl v perfektní pozici - dokonalý sed. To znamená, že můžete ignorovat "křivé, neuplné" sednutí. Když pes sedne křivě, udělejte několik kroků dozadu a opakujte povel. Když se mu to povede lépe dostane klik a odměnu. Mějte trpělivost, pes sám musí zjistit, co od něj vlastně chcete. Jenom tak mu to utkví v hlavě a bude se šťastně učit dalším trikům.

NEDÁVEJTE HLASITÉ ČI HRUBÉ PŘÍKAZY

Klikr trénink není založený na povelech. Jestli váš pes nereaguje na povel není to "neuposlechnutí" - jen se potřebuje naučit cvik kompletněji. Udělejte úkol trochu snadnější a najděte více možností ke kliknutí na správnou odezvu štěněte, v různých prostředích. Nesmíte za žádnou cenu ztratit nervy  a na psa se zlobit. Výcvik pomocí klikru je pozitivní metoda, pes se těší na další lekci, protože je šťastný, že je s vámi a že si spolu vlastně hrajete. Každý pes se snaží zavděčit svému páníčkovi. Když pes něco zpacká, dá se to PO DOBRÉM napravit!

ZPOČÁTKU CVIČTE POUZE JEDNOHO PSA

Jestliže máte dva nebo více psů k tréninku, oddělte je a cvičení s nimi střídejte. Využijte přirozené psí žárlivosti. Když pes který čeká, uslyší, že někdo jiný dostává klik a pochvalu, bude dychtivější se opět učit.

NESAHEJTE PO KLIKRU NEJSTE-LI V DOBRÉ NÁLADĚ

Nemíchejte plísnění, trhání vodítkem a korekční trénink s klikr tréninkem, váš "žák" totiž rychle ztratí důvěru v klikr a možná i ve vás...

ŽÁDNÝ POKROK?

Klik přichází příliš pozdě. Přesné načasování je důležité. Zlepšete vaše načasování tím, že vás někdo jiný bude sledovat a možná za i několikrát přesně klikne.

SHRŇME SI DŮLEŽITÉ POZNATKY

 • klik - odměna musí být ve správně načasovaném rytmu, bez dlouhého prodlení
 • začněte trénink s kikrem vklidném prostředí, kde pes není nadměrně rozptylován jinými podněty, cvičte proto na různých místech
 • cvičte s klikrem zhruba 3x3 minuty denně, nejlépe před krmením, alespoň jeden týden
 • klik příjde pouze během žádoucího chování psa
 • klik zakončuje chování a oznamuje psovi: "SPRÁVNĚ! ODMĚNA JE NA CESTĚ!:)"
 • za vyjímečně dobře provedený cvik/trik následuje klik - psa odměníme zároveň se slovní odměnou PLNOU HRSTÍ  pamlsků po jednom, říkáme tomu JACKPOT neboli výhra.
 • je lepší cvičit několikrát denně pár minut, než jednou denně hodinu
 • zpočátku nečekejte na perfektní výsledky - chování, perfektní postoj, úkon atd. - učíte psa, že to chování, ten postoj nebo ten úkon je právě to, co od něho chcete. Dokonalost vypilujete až později.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hůře slyšící pes a klikr...

(Petr Hošinský, 24. 6. 2020 22:02)

Dobrý den,
mám pejska který hůře slyší a vidí :-(
Když jsem nedaleko něj a kliknu překvapivě pokaždé reaguje tak, že otočí hlavičku směrem kliknutí.
Jak postupovat dál aby pochopil že chci aby přišel, přiběhl ke mně neb na povel mým hlasem nereaguje, to bych musel řvát a to není reálné.
Nechci používat klikr jinak než je jeho smysl.
Proto se zkouším poradit.
Děkuji za pochopení a přivítáme jakoukoli radu.
Petr Hošinský
České Budějovice

petr.hosinsky@gmail.com