Ze života husy - páření a snáška
ZE ŽIVOTA HUSY – PÁŘENÍ A SNÁŠKA
Koncem lednabychom měli husám do husníku umístit snášková hnízda, aby si na ně zvykly a nezanášely. Snášková hnízda mohou být z různých bedýnek takových rozměrů, aby umožňovaly huse snadný přístup a přitom zabránily vykutálení vajec. Umístíme je v husníku tak, aby při chovu více hus byla od sebe dostatečně vzdálená, aby se při pozdějším sezení husy nerušily nebo si vzájemně nevykulovaly vejce a tak nám nezničily celou snášku. Stává se, že husy hnízdo ignorují a vytvoří si své vlastní, když v podestýlce vytlačí jamku a obestelouji slámou, tak jak to činí divoké husy.
Vejce skladujeme v chladné místnosti, při teplotě 8 – 15 ºC, bez slunečního svitu a pokud je to možné, tak při 70 % vlhkosti. Tyto podmínky nám zaručí pozdější dobré výsledky při líhnutí. Husy snášejí každý druhý den, a tak v případě přirozeného líhnutí u hus se zachovaným pudem kvokavosti při snášce 12 – 18 vajec nejstarší vejce mohou být i přes měsíc stará a ztrácejí na kvalitě. Máme-li možnost, vkládáme nejstarší vejce do líhně nebo pod kvočnu tak, aby huse zůstalo 10 – 12 vajec, protože větší množství vajec by nebyla schopna obsednout. Husy, které sedí samy, podkládáme až když pustí prach, tzn. že snáškové hnízdo vystele prachovým peřím a z hnízda se nevzdaluje.
Produkce vajec a jejich hmotnost kladou velkou zátěž na organismus husy, proto je nutné v tomto období zajistit huse dostatečně kvalitní krmnou dávku, která svou kvalitou musí pokrýt nejen tvorbu vajec, ale také zajistit kvalitu násadového vejce. Husy krmíme samozřejmě dle možnosti chovatele, ale vždy tak, aby krmná dávka obsahovala směsi obilovin (oves, pšenice, ječmen, kukuřice), popř. speciální směs pro husy, dále krmnou řepu, mrkev, dostatek vitamínů, stopových prvků, ale také např. senné drolky nebo šrotované seno. Na noc podáváme celé zrno, nejlépe oves. V krmné dávce se vyvarujeme kuchyňských zbytků a různých živočišných odpadů, které by negativně ovlivnily kvalitu násadových vajec, protože by vejce obsahovala mnoho živočišných bílkovin a zárodek by je nedokázal strávit, což by vedlo k jeho zalití.

Komentáře
Přehled komentářů
dobry den my mame zase jiny problem nas houser sice husy pojima ale ne tak jak by mel vubec se nepriblizi k otvoru takze vejce jsou prazdna ma pres jeden rok myslite ze se to nauci nebo mame radsi poridit jineho.
Líný houser
(Blanka Palečková, 2. 9. 2014 16:14)
Dobrý den,
marně se již delší dobu snažím nalézt odpověď na to, jestli máme vyměnit landeského housera za jiného, neboť jako půlroční se s husou moc nesnažil pářit. Husa, která měla na jaře také půl roku, byla skvělá, seděla trpělivě na vejcích, ale nebylo z nich nic. Uvažujeme o koupi nabízeného chovného páru Landeský houser a Husa labutí šedá, který je prý tříletý. Do kolika let je tato drůbež plodná a jak dlouho se vyplatí ji za tímto účelem držet? Mám koupit jmenovaný chovný pár a ten původní hus landeských dát na maso, nebo ponechat ještě i šikovnou ladeskou husu?
Děkuji předem za brzkou odpověď.
Re: Líný houser
(Beranovi, 3. 9. 2014 7:32)Dobrý den, husinku si ponechte, ale housera vyměňte. Koupě dalšího páru je na vašem uvážení. Není vyloučené mít 2 husy a jednoho housera. Housata nebudou ale čistokrevná. Husina nese hodně let, o houserovi se traduje, že je nejplodnější tak 4 roky. Držím palce v chovu a zdravím z Hajan
neumi se parit
(alena, 3. 4. 2015 22:06)